Noc Wrzeszcza

Wieloletnia tradycja Nocy Muzeów ożywia miasta na jedną majową noc w całej Europie. Z tej okazji od 2017 roku organizujemy Noc Wrzeszcza w różnych przestrzeniach na terenie Wrzeszcza i Garnizonu Kultury poświęcone kulturze i historii jednej z najstarszych dzielnic Gdańska.

Na Noc Wrzeszcza przygotowujemy program, który ma na celu zachęcenie mieszkańców tej części miasta, ale także osoby przyjezdne do samodzielnego odkrycia tej dzielnicy. Poprzez działania kulturalne, artystyczne, edukacyjne i warsztatowe opowiadamy o tożsamości i historii tej dzielnicy na wiele sposobów.

Podczas pierwszej edycji zwróciliśmy uwagę na historię Wrzeszcza i Strzyży, a także zagłębiliśmy się w tajemnice przepływającej tu rzeki Strzyża. Zaprosiliśmy uczestników wydarzenia na spacer po dzielnicy iBedeker, warsztaty szycia Koty na Płoty, wystawę Zuzy Dolegi, set który przygotowała Beniovska, prezentację Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza.

W ramach drugiej edycji wydarzenia – odbywającej się w rocznicę 755-lecie istnienia Wrzeszcza – skoncentrowaliśmy się na architekturze dzielnicy. Wrzeszcz jest jednym z miejsc, które w Gdańsku uniknęło ogromnych zniszczeń powstałych w efekcie II Wojny Światowej. To dzielnica różnorodna architektonicznie, w której spotyka się zabudowa przedwojenna, poniemiecka z wieloma zachowanymi zabytkami, a także nowe osiedla mieszkaniowe powstałe w latach 50. i 60., obiekty budowane w stylu socrealistycznym oraz współczesna architektura mieszkalna i biurowa. W architektoniczną historię zagłębiliśmy się w ramach programu na który złożył się spacer po dzielnicy iBedeker, warsztaty Koty na Płoty, dyskusja „Wrzeszcz przemian. O architekturze i społeczeństwie”, wystawa „Detale architektoniczne Wrzeszcza w cyjanotypii”, koncert Marsebo, zwiedzanie Browaru Vrest, specjalnie na tę okazje przygotowany spektakl teatru tańca Dzikistyl Company w dawnym Klubie Garnizonowym, a także stworzona przez Magdalenę Danaj mapa architektoniczna dzielnicy. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 6000 osób!

Wydarzenie odbędzie się podczas Europejskiej Nocy Muzeów we współpracy z instytucjami znajdującymi się na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku.

Organizatorzy: Fundacja Palma, Garnizon Kultury

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.