50 lat Dolarowca

50 urodziny Dolarowca

Dolarowiec, zwany też Olimpem to do 2011 roku najwyższy budynek Wrzeszcza. Został zaprojektowany przez inż. arch. Romuald Kokoszko i inż. arch. Stanisław Michel. Jego powstanie (w stylu socrealistycznym i z przeznaczeniem na cele administracyjne) zakładała już koncepcja Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej z końca lat 40. XX wieku. Ekskluzywny wieżowiec w momencie otwarcia, a dziś jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów dzielnicy i Gdańska.

31 grudnia 2019 roku minęło 50 lat od momentu otwarcia budynku. W związku z okrągłą rocznicą wydaliśmy okolicznościową gazetę z tekstami Jarosława Wasielewskiego o historii tego miejsca, Szymona Kowalewskiego o architekturze budynku, wspomnienia mieszkańców, reportaż Dawida Chrąchola oraz archiwalne zdjęcia Zbigniewa i Macieja Kosycarza. Gazeta była dostępna w lokalach gastronomicznych na terenie Wrzeszcza. Wciąż można ją zdobyć! Jak? Wystarczy zostać Patronem/Patronką Wrzeszcza, a my damy ją Tobie w podziękowaniu.   

Zostań Patronem/Patronką Wrzeszcza i zdobądź gazetę o Dolarowcu!

W Noc sylwestrową zaprosiliśmy mieszkańców Dolarowca i Wrzeszcza do współtworzenia obchodów jego półwiecza. Zaśpiewaliśmy sto lat z okazji pięćdziesiątych urodzin! Wspólnie z mieszkańcami odpaliliśmy symboliczną liczbę półwiecza w oknach wieżowca dokładnie o północy z 31 grudnia 2019 na 1 stycznia 2020, witając nim nowy rok i kolejne 50 lat budynku!

Autorki identyfikacji wizualnej: Studio Kmicic

Co się wydarzyło w ramach odchodów urodzin Dolarowca?

Sprawdź poniżej.

Organizator: Fundacja Palma
Współorganizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Patroni medialni: CoJestGrane24, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trojmiasto.pl, Nowe idzie od morza

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.

Zobacz relację wideo z wydarzenia:

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia: