60 lat LOT-u

Zapraszamy na 60 urodziny kultowego, modernistycznego budynku!

Dom Meblowy, a później LOT w momencie powstania – w 1961 roku – był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego lekka bryła z charakterystycznymi przeszkleniami kontrastowała z otaczającą go architekturą Głównego Miasta. Zwany niegdyś „szklanym pałacem”, jest wciąż niezwykłym przykładem architektury modernistycznej w Gdańsku.

Dom Meblowy, a później LOT w momencie powstania był jednym z Dom Meblowy, który później przekształcono w budynek Polskich Linii Lotnicznych LOT w momencie powstania – w 1961 roku – był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego lekka bryła z charakterystycznymi przeszkleniami kontrastowała z otaczającą go architekturą Głównego Miasta. Zwany niegdyś „szklanym pałacem”, jest wciąż niezwykłym przykładem architektury modernistycznej w Gdańsku.

W okrągłą rocznicę 60. powstania budynku oddajemy w Wasze ręce gazetę okolicznościową, w której teksty Doroty Kucharczyk i Klaudiusza Grabowskiego przybliżą Wam historię obiektu, ale także zasłużonego dla Gdańska, architekta – Lecha Kadłubowskiego. Przeplatają je materiały archiwalne, zdjęcia Zbigniewa Kosycarza oraz wspomnienia osób związanych z tym miejscem. Zachęcamy Was nie tylko do lektury gazety i pogłębienia wiedzy historycznej, ale także do refleksji nad wartością architektury modernistycznej. Nie ma w Gdańsku drugiego takiego budynku, który wywoływałby tyle kontrowersji. Dlatego na koniec chcemy jeszcze raz zapytać każdą i każdego z Was – wyburzyć czy zostawić?

Budynek został oddany do użytku 27 listopada 1961. 60 lat później zapraszamy Was na:

27 listopada:
18.00 Wernisaż wystawy plenerowej współorganizowanej z Muzeum Gdańska.
18.30 Wspólne zdjęcie podczas którego ułożymy świetlny napis LOT!
19.00 Tort… w kształcie LOTu!

28 listopada:
12.00 Spacer śladami obiektów zaprojektowanych przez Lecha Kadłubowskiego – prowadzenie: Klaudiusz Grabowski.
Bilety: https://app.evenea.pl/event/lot-kadlubowski/

Gazeta

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy gazetę 60 lat LOT-u z popularno-naukowymi tekstami i wywiadami oraz archiwalnymi zdjęciami, którą przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję.

Będziemy ją bezpłatnie rozdawać 27 i 28 listopada!

Spacer szlakiem projektów Lecha Kadłubowskiego

Lech Kadłubowski, projektant LOT-u miał niezwykle duży wkład w to jak centrum Gdańska wygląda obecnie. Przez lata kierował odbudową Głównego Miasta a jego projekty realizowano w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Oprócz LOT-u zaprojektował w samym centrum miasta: pocztę, (ul. Długa 22-26), hotel (ul. Długi Targ 19), teatr (ul. Św. Ducha 2) i szkołę (ul. Grobla IV 8 ). Kadłubowski, zwolennik modernizmu, debiutował bowiem w czasach socrealizmu, na co nałożyła się historyczna rekonstrukcja zabytków Gdańska dając niezwykle zróżnicowany dorobek, który poznamy podczas spaceru.

Bilety: https://app.evenea.pl/event/lot-kadlubowski/

Prowadzenie: Klaudiusz Grabowski – historyk, historyk sztuki, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt w Muzeum Gdańska. Jego zainteresowania skupiają się wokół kształtowanie układu przestrzennego rodzinnego miasta i sztuce w przestrzeni publicznej. Autor wystaw, tekstów i publikacji m.in. „Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945-1989. T. 1, Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika”, „Style architektoniczne w Gdańsku”, „Tajemnice gdańskich uliczek”.

Wystawa

Z okazji 60-lecia powstania budynku przy Wałach Jagiellońskich zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej. Dom Meblowy, a później LOT w momencie otwarcia (27.11.1961) był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce – lekki i nowoczesny, dzięki przeszkleniom kontrastował z ciężką architekturą socrealistyczną, a wysokością nawiązywał do byłych wałów miejskich. Pomimo przemian i utraconego piękna do dziś jest ważnym punktem dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Znajduje się tuż przy w`ejściu na Drogę Królewską, turyści mijają go wchodząc na Główne Miasto, tuż obok niego odbywa się Jarmark, ale przede wszystkim to miejsce spotkań. Na wystawie zaprezentujemy historię budynku, modernizmie powojennym, opowiemy o jego projektancie Lechu Kadłubowskim, a także o jego innych realizacjach na terenie Głównego Miasta.

Wystawa będzie czynna od 27 listopada do 21 grudnia.

Organizator: Fundacja Palma
Współorganizator: Muzeum Gdańska
Partner: Międzynarodowe Targi Gdańskie
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.