Druga edycja Nocy Wrzeszcza dedykowana architekturze

Zapraszamy na drugą edycję Nocy Wrzeszcza, dedykowaną architekturze! Wydarzenie odbędzie się 19 maja w Garnizonie Kultury – prezentujemy jego program.

Kulturowe i architektoniczne bogactwo Wrzeszcza jest ogromne. Dzielnica, wcześniej funkcjonująca jako niezależna miejscowość, w 2018 roku obchodzi 755-lecie istnienia. Historia ta udokumentowana jest w wielu źródłach, ale zachowała ją przede wszystkim architektura – Wrzeszcz jest jednym z miejsc, które w Gdańsku uniknęło ogromnych zniszczeń powstałych w efekcie II Wojny Światowej.Noc Wrzeszcza poprzez działania historyczne, artystyczne i edukacyjne zgłębia dzieje oraz specyfikę tej jednej z najstarszych dzielnic Gdańska.

Druga edycja wydarzenia będzie koncentrować się wokół poznania i doświadczenia architektury. Wrzeszcz to dzielnica różnorodna architektonicznie, w której spotyka się zabudowa przedwojenna, poniemiecka z wieloma zachowanymi zabytkami, a także nowe osiedla mieszkaniowe powstałe w latach 50. i 60., obiekty budowane w stylu socrealistycznym oraz współczesna architektura mieszkalna i biurowa.

Podczas Nocy Wrzeszcza zagłębimy się w jego architektoniczną historię w ramach programu na który złożą się teatr tańca “Reality disappears after walking” przygotowany specjalnie na tę okazję w klubie garnizonowymkoncertMarsebo w Starym Maneżu, spacer architektoniczny po dzielnicy, warsztaty szycia dla seniorów Koty na Płoty, zwiedzanie browaru Vrest, panel dyskusyjny „Wrzeszcz przemian. O architekturze i społeczeństwie” oraz wystawa „Detale architektoniczne Wrzeszcza w cyjanotypii” w Sztuce Wyboru, a także mapa architektoniczna Wrzeszcza specjalnie na tę okazję przygotowana przez Magdę Danaj aka Porysunki.

Wydarzenie odbędzie się podczas Europejskiej Nocy Muzeów we współpracy z instytucjami znajdującymi się na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku. Zapraszamy od godziny 18 do 1 w nocy.

Szczegóły: fpalma.pl/nocwrzeszcza