News

Zapraszamy do Palmy we Wrzeszczu! Po siedmiu latach aktywności w różnych przestrzeniach dzielnicy i Gdańska, mamy siedzibę przy ulicy Jaśkowa Dolina 4!

[czytaj więcej]

Nauczycielko, nauczycielu! Pobierz bezpłatne materiały i zorganizuj dla swojej grupy warsztaty z historii Wrzeszcza. Przygotowaliśmy dla Was scenariusze zajęć oraz prezentacje o losach dzielnicy. Zachęcamy do pobrania i wspólnej nauki!

[czytaj więcej]

Zapraszamy najmłodszych na warsztaty przybliżające historię Wrzeszcza. Przygotowałyśmy dla Was angażujące zajęcia, ciekawe tematy i dużo dobrej zabawy, chodźcie!

[czytaj więcej]

Słuchowisko przybliża historię Wielkiej Alei, dzielnicy Aniołki oraz biografię Daniela Gralatha. Odbiorcy i odbiorczynie mogą przejść się po Parku Steffensów ze słuchawkami na uszach i poznać historię tego obszaru miasta.

[czytaj więcej]

Zapraszamy na sierpniowe wieczory nad Stawem Wróbla, podczas których zaprezentujemy twórczość kompozytorek młodego pokolenia! W malowniczej scenerii zagrają Antonina Car, Malina Midera, Olga Markowska i Zofia Esden.

[czytaj więcej]

Wielka Aleja to jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku! Jej święto to okazja do poznania historii i przyrody tej części miasta. Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców w każdym wieku na spacery z przewodnikiem oraz warsztaty.

[czytaj więcej]

Falowiec to najbardziej charakterystyczny budynek mieszkalny w Gdańsku. Z okazji 50. rocznicy ukończenia jego budowy stworzyliśmy koszulki z haftowanym autorskim symbolem. Vivat Falowiec, jego mieszkanki i mieszkańcy!

[czytaj więcej]

Nieznane zakamarki Wrzeszcza, historie mieszkańców, tajemnice ukryte niedaleko głównych miejskich arterii – zapraszamy na spacer szlakiem kobiet! Będziemy wędrować po Wrzeszczu szlakiem jego inspirujących mieszkanek i aktywistek.

[czytaj więcej]

Wzdłuż dawnej Wielkiej Alei a obecnej Alei Zwycięstwa przez niemal 100 lat było ich wiele i stały się charakterystycznym punktem miasta. Po wojnie zaczęły znikać, ale ich ślady wciąż można napotkać w Parku Akademickim i Parku Steffensów. Mowa o nieistniejących cmentarzach, których szlakiem wybierzemy się podczas piątej edycji Nocy Wrzeszcza.

[czytaj więcej]

Zapraszamy na premierę Przewodnika architektonicznego po Wrzeszczu, niezwykłą wystawę w Garnizonie Kultury oraz sześć tematycznych spacerów, które odkryją przed Wami zakamarki dzielnicy.

[czytaj więcej]

Zapraszamy do obejrzenia filmu, którego bohaterami są: Marzena Krawczyk – szewcowa, Andrzej Szamotulski – krawiec oraz Władysław Chumowicz – introligator. Dlaczego zajęli się rzemiosłem i gdzie się go nauczyli? Jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniła się ich praca? Poznajcie ich historię!

[czytaj więcej]

Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Bohaterem czwartej Nocy Wrzeszcza będzie Park Jaśkowej Doliny. Zapraszamy na słuchowisko “Sen Nocy Leśnej”!

[czytaj więcej]

Dokładnie tydzień temu zakończył się cykl koncertowy „Nowe idzie od morza do Wrzeszcza”. Spoglądając dziś za okno, musimy przyznać – aura pogodowa nam sprzyjała. Dziękujemy wszystkim Słuchaczom i Słuchaczkom za obecność i wspólne zwiedzane Wrzeszcza.

[czytaj więcej]

5 niezwykłych koncertów, 5 niecodziennych i ukrytych lokalizacji, 5 wycieczek przez atrakcyjny Wrzeszcz, najciekawszą dzielnicę Gdańska! Od 29 lipca do 26 sierpnia co środę zapraszamy na sekretne koncerty najciekawszych polskich artystów i artystek!

[czytaj więcej]

Piętnaście projektantek i projektantów zaprojektowało nowe wyjątkowe szyldy, proponując w ten sposób oryginalne rozwiązania typograficzne dla wybranych gdańskich lokali. To początek przedsięwzięcia Gdańska Szkoła Szyldu, w ramach którego stworzyliśmy platformę propagująca ciekawe, artystyczne i co najważniejsze prawidłowo zaprojektowane szyldy.

[czytaj więcej]

Dolarowiec, zwany też Olimpem to do 2011 roku najwyższy budynek Wrzeszcza. Został zaprojektowany przez inż. arch. Romuald Kokoszko i inż. arch. Stanisław Michel. Jego powstanie (w stylu socrealistycznym i z przeznaczeniem na cele administracyjne) zakładała już koncepcja Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej z końca lat 40. XX wieku. Ekskluzywny wieżowiec w momencie otwarcia, a dziś jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów dzielnicy i Gdańska.

[czytaj więcej]

Trzecia edycja Nocy Wrzeszcza zakończyła się sukcesem! Wspaniałe koncerty perkusistek i perkusistów, owocne wykłady i warsztaty, niesamowite wystawy i tłumy ludzi maszerujących po dzielnicy oraz spędzających czas w Garnizonie Kultury.

[czytaj więcej]

Nasza tegoroczna opowieść wokół historii Oskara Matzeratha, bohatera powieści „Blaszany Bębenek” Güntera Grassa rozpocznie się w południe i skończy przed północą. Przedstawiamy szczegółowy program wszystkich wydarzeń.

[czytaj więcej]

Noc Wrzeszcza, wystawa Mirka Śledzia i Marcina Kalińskiego, cykl koncertów Nowe idzie od morza oraz warsztaty reporterskie i fotograficzne – podsumowujemy pierwszy rok naszej działalności!

[czytaj więcej]

Nowe idzie od morza już drugi raz zaprasza na serię koncertów do niezwykłej przestrzeni 100cznia, która znajduje się na terenach postoczniowych. W tym roku zapraszamy na 13 koncertów przez całe wakacje!

[czytaj więcej]

Dziękujemy wszystkim za udział w Nocy Wrzeszcza. Cieszymy się, że tak dużo osób chciało z nami odkrywać historię tej dzielnicy. Zainteresowanie poszczególnymi częściami programu przerosło nasze oczekiwania!

[czytaj więcej]

Zapraszamy na drugą edycję Nocy Wrzeszcza dedykowaną architekturze! Kulturowe i architektoniczne bogactwo Wrzeszcza jest ogromne. Dzielnica, wcześniej funkcjonująca jako niezależna miejscowość, w 2018 roku obchodzi 755-lecie istnienia. Historia ta udokumentowana jest w wielu źródłach, ale zachowała ją przede wszystkim architektura – Wrzeszcz jest jednym z miejsc, które w Gdańsku uniknęło ogromnych zniszczeń powstałych w efekcie II Wojny Światowej.

[czytaj więcej]

Wieloletnia tradycja Nocy Muzeów ożywia miasta na jedną majową noc w całej Europie. Także w Gdańsku od wielu lat mieszkańcy i przyjezdni ustawiają się w kolejkach, w celu uczestniczenia w atrakcjach tutejszych instytucji kulturalnych. Tego dnia w różnych obiektach i przestrzeniach na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku, odbędą się wydarzenia, poświęcone kulturze oraz historii tej części Gdańska.

[czytaj więcej]