Po raz pierwszy postanowiliśmy eksplorować południowe dzielnice Gdańska. W ramach Mobilnego Domu Kultury przygotowaliśmy wystawę plenerową i mapę „Kierunek: Gdańsk Południe„”.
Wiosną intensywne zwiedzaliśmy południowe dzielnice i zakamarki Gdańska. Owocem naszych wycieczek, poszukiwań i pracy jest wystawa plenerowa oraz mapa historyczno-krajobrazowa „Kierunek: Gdańsk Południe”. Południowe dzielnice naszego miasta skrywają wiele tajemnic oraz oferują fantastyczne miejsca na spacery i aktywny wypoczynek. Zachęcamy Was do podróży międzydzielnicowych, odkrywania historii i poznawania miejskiej przyrody.
Wystawa plenerowa: „Kierunek: Gdańsk Południe”
Wystawa plenerowa ukazuje historyczne i krajobrazowe przemiany prężnie rozwijającego się obszaru Gdańska. Kiedyś podgdańskie wsie – dziś miejsce mieszkania tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. Na kiedy datuje się pierwsze wzmianki o tym obszarze w historycznych księgach? Kim byli i czym 0zajmowali dawni mieszkańcy współczesnych południowych dzielnic? Na jaką wycieczkę warto się wybrać by lepiej poznać tę część miasta? Zapraszamy na wystawę plenerową, która przybliży nam losy dużego obszaru miasta jakim jest Gdańsk Południe.
Lokalizacja: przy Zbiorniku Retencyjnym „Augustowska”
Data: 16.08.2022 – 30.09.2022
Koncepcja i opracowanie merytoryczne: Kalina Krasowska i Natalia Koralewska
Projekt graficzny: Piotr Paluch
Mapa historyczno-krajobrazowa: „Kierunek: Gdańsk Południe”*
Jaka jest historia południowych dzielnic Gdańska? Na kiedy datuje się pierwsze wzmianki o tym obszarze w historycznych księgach? W jakie miejsca warto wybrać się na spacer? Orunia Górna, Ujeścisko czy Łostowice to najprężniej rozwijające się dzielnice Gdańska. Kiedyś były podgdańskimi obszarami wiejskimi – dziś to miasta w mieście z nowoczesną zabudową – domem dla tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. Z mapą w ręku odkryjemy najciekawsze miejsca, zobaczymy zabytkowe dwory, przejdziemy krajoznawczymi szlakami. Zapraszamy na wycieczkę po Gdańsku Południe z mapą w ręku!
*wersja językowa: PL / UA
Koncepcja i opracowanie merytoryczne: Kalina Krasowska i Natalia Koralewska
Projekt graficzny: Piotr Paluch
Projekt powstał w ramach Mobilnego Domu Kultury 2022 organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury. Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta Gdańsk i przy współpracy z Edukacja do Kultury. Gdańsk.