W tym roku wędrujemy po Wrzeszczu do pierwszych jesiennych liści. Zapraszamy na trzy, nowe spacery architektoniczne. Podczas nich poznamy bliżej historię Czarnych Huzarów, żydowskich mieszkańców dzielnicy z przełomu minionego wieku oraz architekturę willowej części Wrzeszcza.
II EDYCJA
30.07 Miasto Ogród we Wrzeszczu
06.08 Wille Górnego Wrzeszcza
20.08 Wrzeszczański Szlak Modernizmu
03.09 Wrzeszcz Güntera Grassa
NOWE TERMINY
24.09 Wokół historii Czarnych Huzarów
01.10 Śladami żydowskich mieszkańców
15.10 Wille Górnego Wrzeszcz
BILETY ONLINE: www.sklep.fpalma.pl
20 sierpnia: Wrzeszczański Szlak Modernizmu
Wrzeszcz skrywa wiele przykładów architektury modernistycznej przedwojennej: od Wielkiego Osiedla Wrzeszcz, które wyznaczało granicę dzielnicy, po obiekty szkolne przy ulicy Pestalozziego czy Helene-Lange-Schule (obecnie wydział GUMed). To tylko kilka z wielu obiektów, które odzwierciedlają idee „słońce, przestrzeń, zieleń” zapoczątkowane i rozwijane przez inicjatora Karty Ateńskiej Le Corbusiera. Czy potrafimy je odnaleźć pośród gęstej zabudowy naszej dzielnicy? Zapraszamy na modernistyczny szlak!
Start spaceru: przed budynkiem II LO, godz. 11:00
3 września: Wrzeszcz Güntera Grassa
Co wiemy o Wrzeszczu dzięki powieściom Güntera Grassa? Spacer dedykowany twórczości noblisty z Gdańska oraz postaciom z jego książek, których akcja toczyła się we Wrzeszczu. Podczas wycieczki poznamy losy bohaterów książek historię samego pisarza, który wychował się przy u. Joachima Lelewela oraz niezwykłe zakamarki dzielnicy, w której toczyła się akcja tzw. Trylogii Gdańskiej czyli powieści „Blaszany bębenek”, „Psie lata” oraz „Kot i mysz”.
Start spaceru: Plac Wybickiego przy ławeczce noblisty, godz. 11:00.
Wokół historii Czarnych Huzarów [Garnizon] / 24 września
Przez lata wojskowy teren niedostępny dla mieszkańców dziś nowoczesne osiedle mieszkaniowe – jakie historie skrywa wrzeszczański Garnizon? Położony wzdłuż potoku Strzyży kwartał historycznie jest związany z formacjami wojskowymi. Na przełomie XIX i XX wieku powstały tu koszary dla pruskich pułków kawalerii, zwanej potocznie “Czarnymi Huzarami”. Tuż obok, stacjonowały wojska taborowe. Dziś śladem po ich obecności są wyjątkowe budynki takie jak Kasyno Oficerskie na rogu ulic Słowackiego i Grunwaldzkiej, klub i sala koncertowa Stary Maneż czy willa dowódcy Czarnych Huzarów przy ul. Małachowskiego. Po II Wojnie Światowej teren zajęło Wojsko Polskie, m.in. Łużycka Dywizja Desnatowa czyli legendarne “Niebieskie berety”. Zapraszamy na spacer szlakiem architektury, historii i wojaków!”
Start spaceru: główne wejście Galerii Bałtyckiej, godz. 11:00
Śladami żydowskich mieszkańców / 1 października
Spacerowe “spotkanie” z żydowskimi mieszkańcami Wrzeszcza, których obecność na terenie tej dzielnicy Gdańska została niemal zapomniana. Dobrze znana jest synagoga ale czas poznać miejsca, kamienice, instytucje, które zyskają nowe oblicze przez powiązanie ich z konkretnymi życiorysami, nierzadko wybitnych gdańszczan. To zaproszenie do świata przedsiębiorców, prawników, architektów. Zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy tworzyli tożsamość Wrzeszcza.
Start: główne wejście na Politechnikę Gdańską, godz. 11:00
Wille Górnego Wrzeszcza [Jaśkowa Dolina] / 15 października
Zapraszamy na spacer po malowniczej Jaśkowej Dolinie i willach górnego Wrzeszcza z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wycieczki przyjrzymy się najciekawszym i najpiękniejszym obiektom tego kwartału. Poznamy losy mieszkanek i mieszkańców willi oraz architektów odpowiedzialnych za projekt. To podróż przez różnorodne style architektoniczne oraz niezliczoną ilość wyjątkowych detali. Serdecznie zapraszamy miłośników i miłośniczki architektury!
Start spaceru: fontanna przed CH Manhattan, godz.: 11:00
Prowadzenie spacerów: Kalina Krasowska – z wykształcenia magister archeologii (Uniwersytet Warszawski). Entuzjastka historii gdańska i miniwypraw, ukończyła kurs przewodnicki po Trójmieście organizowany przez gdańsku oddział PTTK. Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Bilety są wyłącznie w formie elektronicznej.
Bilety zniżkowe dla studentów i seniorów: 10 zł*
*[wpisz kod zniżkowy: STUDENT / SENIOR podczas zakupu online]
Uwaga: liczba biletów zniżkowych jest ograniczona!
Do zniżki upoważnia legitymacja studencka/rencisty [1 legitymacja – 1 bilet zniżkowy] !
Dokument należy okazać podczas sprawdzania biletów przed spacerem.
Więcej o projekcie: Spacery architektoniczne po Wrzeszczu