Warsztaty na Nocy Wrzeszcza – dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Trzecia edycja Nocy Wrzeszcza to rozbudowany program warsztatowy. W zajęciach będzie można wziąć udział w różnych częściach dzielnicy, a także podczas pikniku na terenie Garnizonu Kultury.

Chcemy zachęcić do kreatywnego współuczestnictwa w naszym wydarzeniu, dlatego z naszymi partnerami przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć interaktywnych – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poznaj Wrzeszcz śladami Grassa

Już w samo południe razem z Domem Sąsiedzkim Jaśkowa 7 zapraszamy na spacer dla dzieci po Wrzeszczu śladami Günter Grassa (godz. 12.00, ul. Kliniczna 1) – będziemy odkrywać miejsca związane z życiem pisarza i zanurzymy się w świat bohaterów jego książek. Rozpoczniemy w miejscu urodzin noblisty przy Szpitalu Klinicznym, a potem odwiedzimy m.in. Kościół na Czarnej, Rondo im. Grassa przy Wajdeloty, Lelewela 13, czyli miejsce jego narodzin, oraz Plac Wybickiego, gdzie znajduje się pomnik pisarza. Spacer poprowadzi Szymon Knitter, absolwent Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

Wrzeszczańska orkiestra podwórkowa

Na wspomnianym Placu Wybickiego muzyk i artysta dźwiękowy Krzysztof Topolski razem z Klubem Młodego Wrzeszczaka poprowadzi warsztaty dźwiękowe „Oskar_wrzeszcz!” (godz. 14.00, Plac Wybickiego, zapisy: klubwrzeszczaka@gmail.com). Zapoznamy się z głównym bohaterem „Blaszanego bębenka”, który „rozśpiewywał głosem witryny sklepowe”, buntował się przeciw światu i przestał rosnąć. Stworzymy wrzeszczańską orkiestrę uliczną, która pokaże swoją ekspresję dźwiękową. Zachęcamy, żeby wziąć ze sobą instrumenty, albo wszystko co wydaje dźwięk: garnki, łyżki czy deski do krojenia.

Rzemiosło, gimnastyka i opowieści dla najmłodszych

Najwięcej warsztatów odbędzie się podczas pikniku w Garnizonie Kultury na placu pomiędzy budynkiem Sztuki Wyboru a ogromną pajęczyną. AYA FLOW Language Center zaprasza Jogę po angielsku dla dzieci (15.00-16.00), w ramach której dzieci uczą się nie tylko jogowej harmonii, ale też – na zajęciach prowadzonych po angielsku – chłoną język obcy w ruchu i praktyce! Najmłodsi po raz kolejny będą mogli wziąć udział w warsztatach Koty na Płoty, z którymi będzie można stworzyć własne Bębenki obrotowe (16.00-17.00), żeby pobębnić na cześć Wrzeszcza i ludzi, którzy tu mieszkają, pracują i przyjeżdżają. Po zajęciach ruchowych i rzemieślniczych zapraszamy na Gdańską wieczorynkę (17.00-18.00) czyli opowieści o Wrzeszczu, które przedstawią Ania Perz i Klaudiusz Grabowski.

Ekologiczne koszulki, nowe krzesła i notesy

Na warsztaty zapraszamy też młodzież i dorosłych – Ania i Maja Witkowskie podczas spotkania There is no planet B (15.00-17.00) pokażą jak zrobić koszulki z szablonami, na których znajdą się osobiste manifesty ekologiczne – zachęcamy do przyniesienia własnych, wcześniej wypranych i wyprasowanych koszulek bez zadruku. Marianka Grabska poprowadzi warsztaty renowacji mebli Zrób sobie krzesło od nowa (15.00-18.00). Nauczycie się na nich jak własnoręcznie odnowić stare krzesła – jeśli macie proste drewniane krzesła z miękkim siedziskiem, weźcie je ze sobą! Z kolei Bookovska opowie o różnych typach opraw stosowanych w introligatorstwie. W ramach warsztatów Zostań oprawcą i… opraw sobie notes (15.00-18.00, udział w warsztatach: 10 osób co godzinę) pokaże jak wykonać oprawę przy pomocy kleju nożyczek i papieruoraz własnoręcznie wykonasz jedną z nich.

Przypominamy też o warsztatach o audiosferze „Blaszanego bębenka” organizowanych przez magazyn Glissando. Więcej tutaj: http://fpalma.pl/jaka-jest-audiosfera-blaszanego-bebenka/

Udział w warsztatach jest bezpłatny, wszystkie odbywają się w ramach trzeciej edycji Nocy Wrzeszcza. Pełen program http://fpalma.pl/nocwrzeszcza/