Noc Wrzeszcza 2020

Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Bohaterem czwartej Nocy Wrzeszcza był Park Jaśkowej Doliny, w ramach którego stworzyliśmy słuchowisko “Sen Nocy Leśnej”!

Tworząc „Sen Nocy Leśnej” zebraliśmy teksty wydane na przestrzeni kilkuset lat, opisujące to niezwykłe miejsce – historyczne opisy Jerzego Sampa i Katarzyny Rozmarynowskiej, relacje autorki przewodników Elise Püttner, gdańskiego kupca i pisarza Johannesa Trojana czy duchownego, Konstantego Damrota. Czytają je aktorzy Teatru Wybrzeże, Małgorzata Brajner i Jarosław Tyrański, a w jednym z odcinków ornitolog, Jacek Karczewski opowiada o ptakach, które można spotkać w parku.

Całość udźwiękowił klarnecistakompozytor i improwizator Paweł Szamburski, związany z warszawską sceną muzyczną i wytwórnią Lado ABC, a nagrania wyprodukował Marcin Dymiter.

Słuchowisko jest dostępne na najważniejszych serwisach streamingowych Youtube, Spotify, Deezer, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Słuchowisko „Sen Nocy Leśnej” zostało wydane także na płycie CD, która została wzbogacona o bonusw postaci autorskiego utworu Pawła Szamburskiego, dedykowanemu Parku Jaśkowej Doliny. Można ją nabyć w naszym sklepie online. 

Sen Nocy Leśnej – limitowana płyta CD

Autorka plakatu: Anna Rudak

W ramach czwartej edycji Nocy Wrzeszcza stworzyliśmy wraz z ilustratorką Anną Rudak mapki Parku Jaśkowej Doliny. Zaznaczone na niej punkty – historyczne nazwy wzgórz, alejki i polany zachęcają mieszkańców do spacerów po parku śladem historii. Aby umilić chętnym wycieczki po dzielnicy zaprojektowaliśmy kolorowe czapki z napisem „Wrzeszcz”, które okazały się idealnym gadżetem na jesienne spacery. Ostatnie sztuki można nabyć w naszym sklepie online.

Sen Nocy Leśnej – limitowany plakat Ani Rudak

Organizator: Fundacja Palma

Patroni medialni: CoJestGrane24, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trojmiasto.pl, Nowe idzie od morza

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.

Słuchowisko „Sen Nocy Leśnej”

Odcinek 1: Zielone płuca Wrzeszcza

W XVII i XVIII wieku Wrzeszcz wchodzi w nowy okres rozwoju. Powstaje tu coraz więcej letnich rezydencji o charakterze rekreacyjnym, czemu sprzyjają walory pejzażowe i klimatyczne oraz bliskość Gdańska. Największym powodzeniem cieszy się zielone miejsce zabaw, Jaśkowa Dolina. 

Odcinek 2: Jan Labes zakłada promenadę

Pod koniec XVIII wieku posiadaczem Jaśkowej Doliny zostaje kupiec i filantrop Jan Labes. Buduje dwór i otacza go ogrodem, a jedno ze wzgórz przekształca w promenadę spacerową, którą otwiera dla mieszkańców miasta. Ci coraz chętniej odwiedzają atrakcyjne tereny spacerowe na Górze Jana.

Odcinek 3: Wycieczki Elise Püttner

Od Placu Labesa, przez Wzgórze Kronprinza i Plac Zerneckego aż po Gaj Gutenberga i Diabelski Most. W Parku Jaśkowej Doliny pojawia się gdańska autorka przewodników, Elise Püttner, która wędruje po parkowych wzgórzach i polanach, opisując ich historie i niesamowite widoki, które można z nich zobaczyć.

Odcinek 4: Idziemy na ptaki!

Bogatka, Modraszka, Kos, Dzięcioł, Rudzik, Sójka – to tylko niektórzy z mieszkańców Parku Jaśkowej Doliny. Ornitolog Jacek Karczewski odkrywa ich tajemnice, opowiada kogo można tam spotkać, czym się różnią, ale też zdradza kto jest najlepszym jazzmanem, a kto posuwa się do rozwiązań rodem z horrorów.

Odcinek 5: Park miejski dla mieszkańców

Park Jaśkowej Doliny poszerza się o zachodnią część. To już nie tylko miejsce spacerów, ale zgromadzeń licznej publiczności – w Gaju Gutenberga, na sobótkowych imprezach na Festynowej Łące i jej licznych kawiarniach czy w Teatrze Leśnym, gdzie można usłyszeć dramaty Szekspira czy opery Wagnera.

Odcinek 6: Co wydarzyło się w parku, zostaje w parku

Park Jaśkowej Doliny gości rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród podróżnych są m.in. kupies Johannes Trojan i Konstanty Damrot, duchowny katolicki. Uczestniczą w świętowaniu na Festynowej Łące, ale odkrywają też tajemnice, o których bawiący się gdańszczanie mogą nie mieć pojęcia.