Noc Wrzeszcza 2018

Kulturowe i architektoniczne bogactwo Wrzeszcza jest ogromne. Dzielnica, wcześniej funkcjonująca jako niezależna miejscowość, w 2018 roku obchodzi 755-lecie istnienia. Historia ta udokumentowana jest w wielu źródłach, ale zachowała ją przede wszystkim architektura – Wrzeszcz jest jednym z miejsc, które w Gdańsku uniknęło ogromnych zniszczeń powstałych w efekcie II Wojny Światowej.

Druga edycja wydarzenia koncentrowała się wokół poznania i doświadczenia architektury. Wrzeszcz to dzielnica różnorodna architektonicznie, w której spotyka się zabudowa przedwojenna, poniemiecka z wieloma zachowanymi zabytkami, a także nowe osiedla mieszkaniowe powstałe w latach 50. i 60., obiekty budowane w stylu socrealistycznym oraz współczesna architektura mieszkalna i biurowa.

Podczas Nocy Wrzeszcza poznaliśmy architektoniczną historię dzielnicy. Program obejmował: spacer po dzielnicy, warsztaty, wykład, wystawę poświęcona detalom architektonicznym, koncert, zwiedzanie browaru, specjalnie na tę okazje przygotowany spektakl teatru tańca, mapę architektoniczną dzielnicy zaprojektowaną przez Magdę Danaj oraz filmową etiuda dedykowana tej przestrzeni.

Wydarzenie odbyło się podczas Europejskiej Nocy Muzeów we współpracy z instytucjami znajdującymi się na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku.

Autorka plakatu: Zuzanna Gadomska

Jakie wydarzenia odbyły się podczas tej edycji? 

Sprawdź poniżej nasz program.

Organizatorzy: Fundacja Palma, Garnizon Kultury

Partnerzy: Stary Maneż, Vrest, Sztuka Wyboru, Koty na płoty, Porysunki, Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza, iBedeker, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny

Patroni medialni: Notes na 6 tygodni, Magazyn Miasta, Trojmiasto.pl, Radio Gdansk, Nowe idzie od morza.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Zobacz video relację z wydarzenia:

Galeria zdjęć z wydarzenia: