Noc Wrzeszcza 2019

Trzecia edycja była skupiona na poznawaniu i doświadczaniu dzielnicy przez pryzmat jej złożonej tożsamości, którą eksplorowaliśmy bazując na postaci Oskara Matzeraha, bohatera powieści „Blaszany Bębenek” Güntera Grassa.

Idąc tropem międzywojennego Gdańska oraz muzyczną ścieżką, którą zafascynowany był ten chłopiec, chcieliśmy przybliżyć historię i złożoną tożsamość Wrzeszcza.

To tematy istotne zwłaszcza z perspektywy wielu ważnych rocznic, które miały miejsce w 2019 roku: 20. rocznicy przyznania Günterowi Grassowi Literackiej nagrody Nobla, 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która zaczęła się w Gdańsku i Roku Antyfaszystowskiego.

Głównym punktem programu były koncerty najlepszych polskich perkusistów i perkusistek młodego pokolenia: Dominiki Korzenieckiej, Miłosza Pękali, Jacka Prościńskiego, Aleksandry Rzepki i Huberta Zemlera. Każdy z artystów zaprezentował solowy, kilkunastominutowy set w przestrzeni publicznej Wrzeszcza, a na koniec spotkali się aby wspólnie zagrać koncert na terenie Garnizonu Kultury.

Na terenie Garnizonu Kultury odbył się piknik – przestrzeń sprzyjająca spędzaniu wolnego czasu, do której zaprosiliśmy mieszkańców na na spotkania oraz warsztaty, aby spędzić czas pomiędzy wydarzeniami. W 2019 roku nasze działania obejmowały cały Wrzeszcz, a na program złożyły się wykłady, warsztaty oraz wystawy związane z tematem Grassa, a także historią Wrzeszcza.

Autor plakatu: Michał Loba

Jakie wydarzenia odbyły się podczas tej edycji? 

Sprawdź poniżej nasz program.

Organizator: Fundacja Palma

Współorganizatorzy: Garnizon Kultury, Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Gdańska Galeria Miejska

Partnerzy: Hotel Smart, Browar Vrest, Wino Isolette, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, Kurhaus, Koty na Płoty, Tajna Galeria, Kolonia Artystów, Stowarzyszenie Morena, U Królika, Składak

Patroni medialni: CoJestGrane24, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trojmiasto.pl, Glissando, Nowe idzie od morza

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.

Zobacz video relację z wydarzenia:

Zobacz foto relację z wydarzenia: