Obchodzimy 50 urodziny Dolarowca

W tym roku, dokładnie w Sylwestra, mija 50 lat od momentu otwarcia najsłynniejszego wrzeszczańskiego wieżowca. Chcemy uczcić to wydarzenie!

Dolarowiec, zwany też Olimpem to do 2011 roku najwyższy budynek Wrzeszcza. Został zaprojektowany przez inż. arch. Romuald Kokoszko i inż. arch. Stanisław Michel. Jego powstanie (w stylu socrealistycznym 
i z przeznaczeniem na cele administracyjne) zakładała już koncepcja Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej z końca lat 40. XX wieku. Ekskluzywny wieżowiec w momencie otwarcia, a dziś jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów dzielnicy i Gdańska.

Chcemy to uczcić wydając okolicznościową gazetę z tekstami Jarosława Wasielewskiego o historii tego miejsca, Szymona Kowalewskiego o architekturze budynku, wspomnienia mieszkańców, reportaż Dawida Chrąchola oraz archiwalne zdjęcia Zbigniewa i Macieja Kosycarza. Razem z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną zapraszamy na wykład i warsztaty dla dzieci. Razem z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną zapraszamy na wykład Szymona Kowalskiego i warsztaty dla dzieci ze Studiem Psowron.

Szczegółowy program: fpalma.pl/50latDolarowca

Przede wszystkim chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Dolarowca i Wrzeszcza do współtworzenia obchodów jego półwiecza. Zaśpiewajmy w Sylwestra, 31 grudnia sto lat z okazji pięćdziesiątych urodzin! Chcemy tego dnia wspólnie z mieszkańcami odpalić symboliczną liczbę półwiecza w oknach wieżowca dokładnie o północy z 31 grudnia 2019 na 1 stycznia 2020, witając nim nowy rok i kolejne 50 lat budynku!

Spotkajmy się o 23:30 pod budynkiem w Noc Sylwestrową 31 grudnia i zaśpiewajmy mu sto lat!

Projekt „50 urodziny Dolarowca” został dofinansowany przez Miasto Gdańsk. Współorganizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku.