Zwany niegdyś „szklanym pałacem”, jest wciąż niezwykłym przykładem architektury modernistycznej w Gdańsku. Nie ma w Gdańsku drugiego takiego budynku, który wywoływałby tyle kontrowersji. Do dziś należy zadać sobie pytanie, które wraca jak bumerang w niejednej gdańskiej dyskusji: wyburzyć czy zostawić? W listopadzie 2021 roku zaprosiliśmy mieszkanki i mieszkańców na wydarzenie 60 lat LOTu !
W okrągłą rocznicę 60. powstania budynku przygotowaliśmy gazetę okolicznościową. Teksty Doroty Kucharczyk i Klaudiusza Grabowskiego przybliżają historię obiektu, ale także zasłużonego dla Gdańska, architekta – Lecha Kadłubowskiego. Przeplatają je materiały archiwalne, zdjęcia Zbigniewa Kosycarza oraz wspomnienia osób związanych z tym miejscem. W ramach wydarzenia razem z Muzeum Gdańska przygotowaliśmy plenerową wystawę o modernizmie powojennym, budynku LOT, o jego projektancie Lechu Kadłubowskim, a także o jego innych realizacjach na terenie Głównego Miasta. 60 lat LOTu : więcej o wydarzeniu.
Dom Meblowy, a później LOT w momencie powstania był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego lekka bryła z charakterystycznymi przeszkleniami kontrastowała z otaczającą go architekturą Głównego Miasta. Zwany niegdyś „szklanym pałacem”, jest wciąż niezwykłym przykładem architektury modernistycznej w Gdańsku.
Pomimo licznych przemian i utraconego piękna do dziś jest ważnym obiektem na dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Kiedyś miejsce handlu Wojewódzkiego Przedsiębiorstwo Handlu Meblami, do którego ustawiały się kolejki po upragnione meble do domu. W latach 70. i 80. dla wielu okno na świat – budynek był dzierżawiony przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Do dziś charakterystyczne miejsce spotkań – kto z nas nie wypowiedział do bliskich i znajomych chociaż raz „spotkajmy się pod LOTem”? Jego położenie u przedproża Drogi Królewskiej sprawia, że jest widoczny jest nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów, którzy odwiedzają Gdańsk
Projekt “60 lat LOTu” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.