Od 2017 roku prowadzimy portal internetowy Instytut Langfuhr- zrozumieć Wrzeszcz, który przybliża mieszkańcom kulturowe i architektoniczne bogactwo Wrzeszcza. Portal dokumentuje historię mówioną mieszkańców, publikuje artykuły historyczne i reportaże, a także fotoreportaże. Ogromne zainteresowanie opublikowaną treścią sprawiło, że w 2020 roku rozwinęliśmy portal o nowe obszary: video oraz mapę wspomnień Wrzeszcza.
Wrzeszcz, jako jedna z największych i najstarszych dzielnic Gdańska. Na jej przekrój społeczny składają się zarówno osoby, które spędziły tu całe swoje życie – obserwujące zachodzące przemiany jak i nowi napływowi mieszkańców z innych miast i innych dzielnic. Wrzeszcz jest ważnym centrum kulturalno-biznesowo-społecznym na mapie Gdańska – błyskawicznie rozwija się tu infrastruktura i powstają nowe inicjatywy. Przede wszystkim jednak tworzy się nowa tożsamość tego miejsca w oparciu o bogatą historię, ale też intensywnie kwitnące życie miejskie, które od niemal dekady przeobraża tę część miasta.
Portal Instytut Langfuhr – zrozumieć Wrzeszcz ma na celu systematycznie tworzenie i publikowanie treści. Przybliżamy mieszkańcom historię Wrzeszcza oraz publikujemy rozmowy z mieszkańcami. Portal ma także na celu budowanie więzi społecznych i obywatelskich, służących tworzeniu się tożsamości regionalnej i lokalnej. Z jednej strony chcemy trafić do mieszkańców Wrzeszcza i osób tu przyjezdnych, z drugiej mieszkańców Gdańska.
Zobacz także: Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu
Funkcjonowanie portalu Instytut Langfuhr – zrozumieć Wrzeszcz zostało dofinansowane z Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk w latach 2019-2021 oraz 2022-2024.
www.ilangfuhr.pl