Weź udział w warsztatach o tożsamości Wrzeszcza

Zapraszamy na warsztaty związane z historią i tożsamością Wrzeszcza, które zorganizujemy w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska. UWAGA! Wydłużyliśmy nabór na warsztaty reporterskie z Dorotą Karaś do 9 marca!

Oba nasze projekty, które zgłosiliśmy w wyniku głosowania mieszkańców gdańska, otrzymały dofinansowanie. Dziękujemy za Wasze głosy, a wszystkich chętnych do poznawania historii Wrzeszcza, zapraszamy do zapisywania się na warsztaty.

Reportaże o mieszkańcach Wrzeszcza – warsztaty z Dorotą Karaś

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 9 MARCA – wypełnij formularz:
https://tinyurl.com/warsztatyreporterskie

Chcemy spojrzeć na historię dzielnicy Wrzeszcz przez pryzmat zamieszkujących ją osób, pamiętających jego historię. Celem projektu jest podkreślenie roli historii mówionej w kształtowaniu pamięci o dzielnicy i próba uwiecznienia bezpośrednich i osobistych relacji w postaci tekstów literackich, a także zaangażowanie młodych ludzi w pogłębianie wiedzy na temat historii lokalnej jednej z najstarszych gdańskich dzielnic. W trakcie trzech spotkań z dziennikarką i reporterką, Dorotą Karaś (autorką książek „Cybulski. Podwójne Salto” i „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami”, dziennikarką Gazety Wyborczej, autorką reportaży w Dużym Formacie), twórcy (maksymalnie 10 osób) nauczą się jak wyszukiwać historie, rozmawiać z bohaterami swoich tekstów, jak pisać reportaże i je redagować tak, żeby zainteresowały odbiorów.

Spotkanie pierwsze (12 marca 2018, g. 18-20)

 • wprowadzenie do reportażu,
 • na co zwracać uwagę przy wyborze tematu,
 • jak pozyskiwać rozmówców oraz źródła do napisania tekstu,
 • omówienie wybranych tematów i przydzielenie ich poszczególnym osobom.

Spotkanie drugie (16 kwietnia 2018, g. 18-21)

 • omówienie zebranych materiałów,
 • praca nad strukturą materiału i wyborem najciekawszych wątków,
 • dyskusja o poszukiwaniu dalszych źródeł, przydatnych do tekstu.

Spotkanie trzecie (8 maja 2018, g. 18-21)

 • omówienie wstępnych wersji tekstów,
 • wspólna dyskusja nad najciekawszymi wątkami,
 • ostatnie korekty i rozmowa na temat finalnej formy tekstu (ok 5 stron).

W ramach warsztatów konieczne będzie przeczytanie zalecanych tekstów reporterskich (Hanna Krall „Ludzie może i nie są źli…”, 1980; Jacek Hugo-Bader „Cały dom bym wziął”, 1995; Magdalena Grzebałkowska, „Terasy na morze, tańce na wolnem powietrzu”, 1999; Dorota Karaś, „Był tutaj Fidel”, 2001, Mariusz Szczygieł, „Kaprysik”, 2001) – wszystkie są dostępne TUTAJ.

Aby zgłoszenie zostało przyjęte, należy (1) uzasadnić chęć udziału warsztatach, (2) przysłać przykładowe, 2-3 samodzielnie napisane do tej pory teksty, (3) zaproponować trzy tematy na reportaże związane z Wrzeszczem. W warsztatach mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie.

Kontakt: Jakub Knera – jakub@fpalma.pl

Warsztaty fotograficzne z cyjanotypii “Detale architektoniczne Wrzeszcza”
[BRAK WOLNYCH MIEJSC]

Celem warsztatów jest uwiecznienie na papierze zabytkowych elementów wrzeszczańskiej architektury. Poprzez udokumentowanie ich przy użyciu cyjanotypii, starodawnej techniki fotograficznej, chcemy ocalić od zapomnienia wybrane detale architektury tej części miasta m.in. secesyjne fragmenty ogrodzenia, dekoracyjne kafle, płaskorzeźby, elementy małej architektury itp. Warsztaty poprowadzi absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka Agnieszka Piasecka, a wsparcia merytorycznego w projekcie udzielą Katarzyna i Jakub Szczepańscy z Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza. Zwieńczeniem warsztatów będzie realizacja kilkunastu fotografii, które zachowując wysoką jakość artystyczną, zwrócą uwagę na piękno zabytkowej architektury dzielnicy oraz prezentacja ich podczas specjalnie przygotowanej wystawy na obszarze Wrzeszcza.

Zgłoszenia przyjmujemy do 21 lutego – wypełnij formularz [BRAK WOLNYCH MIEJSC]:
https://tinyurl.com/warsztatycyjanotypia

Warsztaty są przeznaczone dla osób pełnoletnich, zainteresowanych fotografią i historią dzielnicy Wrzeszcz. Na pierwsze spotkanie należy zabrać aparat fotograficzny. Zgłoszenia przyjmujemy od 4 do 21 lutego 2018.

Spotkanie pierwsze (3 marca 2018, g. 10-14)

 1. Wykład “Detale architektoniczne Wrzeszcza” Katarzyny i Jakuba Szczepańskich (Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza) poświęcony detalom architektonicznych dzielnicy i jej historii zabudowań.
 1. Wykład “Cyjanotypia – starodawna technika fotograficzna” Agnieszki Piaseckiej, omawiający technikę cyjanotypii i jej historię, a także prezentacja przykładowych fotografii, wykonanych tą metodą.
 1. Spacer historyczno-architektoniczny, którego celem jest zwrócenie uwagi na zabudowania znaczące dla dzielnicy, zawierające interesujące detale architektoniczne

Spotkanie drugie (14 marca 2018, g. 18-21)
Na spotkaniu uczestnicy wykonają samodzielnie dwie fotografie metodą cyjanotypii.

Kontakt: Natalia Koralewska – natalia@fpalma.pl

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Palma. Projekt jest finansowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska 2018. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt graficzny: Julian Kołyszko.