Zostań Patronem lub Patronką Wrzeszcza

Uruchomiliśmy akcję, w ramach której można wesprzeć nasze działania w ramach Instytutu Langfuhr!

Mieszkamy we Wrzeszczu i działamy na rzecz tej dzielnicy od trzech lat!

Wesprzyj nas na Patronite – zostań Patronem/Patronką Wrzeszcza!

Dokumentujemy historię mówioną, ukazującą Wrzeszcz i jego przemiany z perspektywy mieszkających w nim osób. Chcemy trafić do mieszkańców, którzy opowiedzą nam o tym miejscu, odbywających się tu wydarzeniach, przeobrażeniach, ale też odkryją swoje osobiste historie, bo to na nich jest zbudowana tożsamości dzielnicy i miasta.

Potrzebujemy Waszego wsparcia na cykliczną działalność, dzięki której będziemy zagłębiać się w dzieje Wrzeszcza i jego tożsamość poprzez kolekcjonowanie archiwalnych zdjęć, przedmiotów, ale przede wszystkim research, teksty historyczne, przeprowadzone rozmowy i dokumentowanie historii mówionej. 

Zorganizowaliśmy trzy edycje Nocy Wrzeszcza, warsztaty fotograficzne i reporterskie oraz urządziliśmy 50-te urodziny Dolarowca, najsłynniejszego wieżowca dzielnicy. Rozwinięciem tych działań jest Instytut Langfuhr. Na stronie www.ilangfuhr.pl rozmawiamy z mieszkańcami Wrzeszcza, publikujemy reportaże i zdjęcia jego zakamarków.

Dlaczego Wrzeszcz? To jedna z najstarszych dzielnic Gdańska, zróżnicowana architektonicznie, historycznie i tożsamościowo. Niezniszczona przez wojnę tak bardzo jak centrum, bogata w rożne wydarzenia, mieszkańców i intrygujące miejsca. To także wspaniałe miejsce do życia, o którym chcemy opowiedzieć!

Jak pisał pisarz i wrzeszczanin Günter Grass:

Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się też lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu.

Zachęcamy Was do współtworzenia naszych działań na rzecz Wrzeszcza:

Wesprzyj nas na Patronite – zostań Patronem/Patronką Wrzeszcza!