Zatoka – autorskie pamiątki z Trójmiasta

Przedstawiamy z nasz nowy projekt: Zatoka. Zaprosiliśmy trójmiejskie artystki i artystów, żeby przygotowali oryginalne autorskie pamiątki, opowiadające o Gdańsku, Trójmieście i Pomorzu. Zobaczcie nasze oryginalne projekty!

Zatoka to nowy projekt Fundacji Palma z pogranicza sztuki i turystyki, który eksploruje nowe sposoby narracji o nadmorskiej tożsamości. Zaprosiliśmy piątkę artystów do przygotowania unikalnych artystycznych pamiątek, które w sposób atrakcyjny i współczesny dla mieszkańców, ale też osób przyjezdnych opowiadają o różnych aspektach związanych z Gdańskiem, Trójmiastem i Pomorzem.

Premiera projektu odbyła się 2 czerwca 2019 podczas Bakalii Wolności – również tego dnia zorganizowaliśmy dyskusję z artystami o tym jak na nowo opowiadać opowiadać o regionie, jakie narracje są w stanie zainteresować współczesnych odbiorców i jak atrakcyjnie zaprojektowane pamiątki mogą zwrócić uwagę zarówno mieszkańców jak i osób przyjezdnych.

Zapraszamy do naszego sklepu online!
zatoka-store.pl

Oraz stacjonarnie do:

  • Szafa Gdańska, Gdańsk, ul. Garbary 14,
  • Muzeum Emigracji, Gdynia, ul. Polska 1,
  • Kawiarnia Tłok, Gdynia, ul. Józefa Wybickiego 3,
  • Drukarnia, Gdańsk, ul. Mariacka 36.

🤴 Znani gdańszczanie / Anna Lubińska
Trzy portrety słynnych mieszkańców Gdańska – Jana Heweliusza, Sat-Okha i Artura Shopenhauera – których swoją charakterystyczną kreską sportretowała Anna Lubińska, osadzając ich w kontekście domowym z charakterystycznymi dla nich atrybutami i odnosząc się do miasta, z którym byli związani.

🐋 Nadmorskie kafelki / Maciek Salamon
Co przypomina nam nadmorskie wakacje? Maciek Salamon spojrzał na sezon letni przez pryzmat beztroskiego spędzania czasu w różnych miejscach Zatoki Gdańskiej. Na jego wyjątkowych, niebieskich kafelkach znajdziemy elementy charakterystyczne dla regionu przedstawione we frywolnej i lekkiej formie.

🌊 Dźwięki Bałtyku / Marcin Dymiter
A gdyby tak w dobie wizualnych wspomnień, znad morza zabrać ze sobą dźwięk? Marcin Dymiter, twórca nagrań terenowych, przygotował dźwiękową suitę morską, zarejestrowaną na brzegu Zatoki Gdańskiej. Picture-disc, przypominający dawne pocztówki dźwiękowe, to audio-wizualna nietypowa pamiątka z nad morza.

⚓ Gdańskie skarpetki / Anna Witkowska
Ania Witkowska elementy charakterystyczne dla centrum Gdańska przeniosła na funkcjonalne i barwne skarpetki. Rzygacze z zakątków ulic Głównego Miasta oraz Neptunowy trójząb i ryby to elementy rozpoznawalne dla wszystkich turystów, tym razem przedstawione w nowej i współczesnej odsłonie.

🏢 Modernistyczne pocztówki / Michał Pecko
LOT, Hala Olivia, Bankowiec, Dworzec Morski czy Dom Turysty Miramar – to tylko część niezwykłych modernistycznych obiektów z Trójmiasta. Wszystkie zachwycają wyjątkową architekturą, którą chcemy przypomnieć lub podkreślić za sprawą kompletu pocztówek autorstwa Michała Pecko i wydrukowanych w technice RISO.