4 czerwca zorganizowaliśmy spotkanie online, do którego zainspirowała nas książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk. Zainteresowanie nim przerosło nasze najśmielsze oczekiwania!
We Wrzeszczu, Gdańsku, ale i innych miejscach Polski poniemieckie pamiątki to stały krajobraz domów i ulic. Od przedmiotów na targach staroci, znalezionych mebli, starych tablic, dawnych, wytartych szyldów czy napisów „briefe” na niejednych drzwiach. Rozmawialiśmy o tym jak to, co poniemieckie zostało po wojnie, zmieniało i wciąż zmienia nasze myślenie o mieście i jego tożsamości, jaką siłę mają przedmioty poprzednich lokatorów i co mówią nam one dziś, wiele lat po tym gdy opuścili oni swoje mieszkania.
W spotkaniu wzięła udział: Karolina Kuszyk, która w swojej książce wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, rozmawia z ludźmi mieszkającymi w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów; Kora Tea Kowalska, która od wielu lat poniemieckie przedmioty zbiera, przeczesując zakamarki Gdańska i jego peryferiów, tworząc swoją ogromną kolekcję opowiadająca o mieście; historyk Jan Daniluk, który tropi historię dzielnic i ulic, zagłębiając się w jej powojenną i przedwojenną historię.
Spotkaniu towarzyszył konkurs współorganizowany z Wydawnictwem Czarnym, w którym rozlosowaliśmy cztery książki „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk. Dziękujemy za tak wiele odpowiedzi i gratulujemy zwycięzcom!