Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu to publikacja, która prezentuje różnorodną architekturę jednej z najstarszych części Gdańska.
Wrzeszcz jako jedna z niewielu dzielnic szczęśliwie uniknął ogromnych zniszczeń w czasie II Wojny Światowej jakich doznał Gdańsk. Dzięki czemu w większości została zachowana tkanka architektoniczna tej części miasta. Przewodnik ukazuje najciekawsze obiekty Wrzeszcza począwszy od willi z końca XIX wieku, przedwojennych kamienic czynszowych po modernistyczne gmachy użyteczności publicznej z okresu międzywojennego czy przykłady architektury socrealistycznej. Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu opisuje:
- wille secesyjne z XIX wieku,
- garnizon wybudowany na początku XX wieku dla wojsk Wilhelma II,
- przedwojenny modernizm stworzony przez niemieckich architektów,
- jedyna zachowana po wojnie synagoga w Gdańsku,
- domy robotnicze przypominające zabudowę Manchesteru,
- architektura socrealistyczna zbudowana w latach 50-tych,
- pierwszy park publiczny w Europie.
Znajdziesz je wszystkie we Wrzeszczu w zasięgu spaceru i w naszym przewodniku!
Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu w liczbach:
- 46 wpisów architektonicznych,
- obszerne wprowadzenie opisujące historię Wrzeszcza,
- wersja trójjęzyczna: polska, angielska i niemiecka
- ponad 160 stron w twardej oprawie.
Więcej o przewodniku i architekturze Wrzeszcza
Wrzeszcz to jedna z nielicznych dzielnic Gdańska, które uniknęły zniszczeń wojennych. Gdańsk przez ponad 100 lat znajdował się pod jurysdykcją Prus, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze zarówno dla elity, jak i klasy robotniczej. W okresie międzywojennym stał się Wolnym Miastem Gdańsk, obszarem niezależnym od Niemiec i Polski. Po wojnie znalazł się pod wpływem komunistycznej myśli architektonicznej.
Wrzeszcz został w większości oszczędzony przed niszczycielskimi zawirowaniami XX wieku, a jego architektura tworzy dość spójny obraz architektoniczny. Jej dziedzictwo stanowi poczucie przynależności, ale także wpływa na tożsamość miasta Gdańska. Niektóre z budynków prezentują się najlepiej, wiele wymaga renowacji lub straciło swoje pierwotne funkcje, ale uważamy, że ich piękno trzeba pokazać. Dlatego przy ogromnym wsparciu lokalnej społeczności i pasjonatów architektury wydaliśmy Przewodnik Architektoniczny po Wrzeszczu.
A to wszystko w dzielnicy, w której przed wojną dorastali Holger Czukay i Günter Grass! Najlepiej więc odwiedzić Wrzeszcz z muzyką zespołu Can w słuchawkach śladami bohaterów noblisty Blaszany bębenek i z Przewodnikiem architektonicznym po Wrzeszczu w ręku!
Przewodnik zawiera kilkadziesiąt wpisów opisujących przeznaczenie budynków oraz funkcje, jakie pełniły lub pełniły – każdemu towarzyszy ilustracja autorstwa Michała Pecka. Barwne grafiki nawiązują do rysunków architektonicznych, które przekładają idee architekta na papier. Jest też wstęp, który wyjaśnia, dlaczego jest to jedna z najciekawszych dzielnic nie tylko w Gdańsku, ale także w Europie.
Premiera przewodnika odbyła się podczas: Weekendu architektury Wrzeszcza.
Kup przewodnik