Święto Wielkiej Alei 2023

Święto Wielkiej Alei 2023 - Fundacja Palma

Wielka Aleja to jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku! Rozciąga się wzdłuż dzielnicy Aniołki od Bramy Oliwskiej do Wrzeszcza. W XIX wieku była porównywana do paryskich Pól Elizejskich. Jej święto to okazja do poznania historii i przyrody tej części miasta. Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców w każdym wieku na spacery z przewodnikiem oraz warsztaty.

PROGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI – 25 CZERWCA 2023

08:00 Spacer z ornitologiem

10:00 Spacer przyrodniczy 

12:30 Spacer historyczny

Start: przy pomniku – czołgu (Aleja Zwycięstwa 10)

11:00 Warsztaty z tunnel booków dla każdego

Lokalizacja: Park im. D. Gralatha (Park Zielony)

12:00 “Aniołki w obiektywie – Rok Gralatha” wernisaż wystawy plenerowej

Lokalizacja: ogrodzenie budynku Rektoratu GUMed

* 23.06.2023 r., godz. 18:00 Wykład “Moje Aniołki – nietuzinkowa dzielnica” dr hab. Piotr Czekanowski, Prof.UG., Spotkanie w Hotelu Vesper House

Święto Wielkiej Alei – opis programu:

Spacer z ornitologiem

Jakie gatunki ptaków można spotkać w mieście? Czy można je rozpoznać po ich charakterystycznym śpiewie? Jak wyglądają mieszkańcy Parku Steffensów i gdzie ich szukać? Odpowiedzi poznamy podczas spaceru z ornitologiem, który oprowadzi uczestników i uczestniczki po zielonych ścieżkach jednego z najstarszych parków publicznych naszego miasta. Ponadto poznamy bliżej świat miejskiej przyrody i aktywnie spędzimy czas. 

Prowadzenie: Piotr Kamont

Data: 25.06.2023 r., godz.: 08:00

Miejsce zbiórki: Przy pomniku – czołgu (Aleja Zwycięstwa 10)

Spacer przyrodniczy 

Spacer przyrodniczy będzie wiódł alejkami parku im. Steffensów – jednego z największych i najstarszych założeń parkowych w Gdańsku. Utworzony pod koniec XIX wieku miał powierzchnię ponad 4 ha i był kilkakrotnie powiększany. Obecnie zajmuje obszar 13,6 ha. Na jego obszarze znajduje się kilkanaście wyjątkowych gatunków drzew oraz kilka pomników przyrody. Podczas przyrodniczej wycieczki uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę z dziedziny dendrologii, nauczą się rozpoznawać gatunki drzew oraz dowiedzą się jaka jest funkcja przyrody w mieście. 

Prowadzenie: Michał Buliński

Data: 25.06.2023 r., godz.: 10:00 – 11:30

Miejsce zbiórki: Przy pomniku – czołgu (Aleja Zwycięstwa 10)

Spacer historyczny wokół biografii Daniela Gralatha

Spacer historyczny będzie poświęcony biografii Daniela Gralatha – gdańszczanina, burmistrza, burgrabii i uczonego; współzałożyciela Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, członka Towarzystwa Naukowego w Getyndze, ławnika, rajcy i burmistrza Gdańska. Podczas spaceru uczestnicy i uczestniczki poznają bliżej życiorys założyciela Wielkiej Alei i jego osiągnięcia w naukach ścisłych. Spacer skierowany jest do rodzin z dziećmi oraz osób zainteresowanych historią naszego miasta. 

Prowadzenie: Ewa Czerwińska

Data: 25.06.2023 r., godz.: 12:30-13:00

Miejsce zbiórki: Przy pomniku – czołgu (Aleja Zwycięstwa 10)

Warsztaty z tunnel booków

Tunnel booku, to książki, które po złożeniu przywodzą na myśl akordeon. Powstają poprzez złożenie wyciętych pasków papieru. Ogólny efekt daje złudzenie głębi i perspektywy. Tematem przewodnim warsztatów jest przyroda w mieście, historia i postać Daniela Gralatha. Celem jest edukacja plastyczna oraz pobudzenie wyobraźni. Warsztaty odbędą się na trawie w Parku Zielonym (można zabrać ze sobą koc piknikowy) i ​skierowane są do osób w każdym wieku.​

Prowadzenie: Anna Kwiatkowska

Data: 25.06.2023 r., godz.: 11:00-12:30

Lokalizacja: Park im. D. Gralatha (Park Zielony)*

*w przypadku deszczu  warsztaty odbędą się w siedzibie Rady Dzielnicy Aniołki

Wernisaż wystawy plenerowej

Wystawa jest efektem warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Monikę Rucińską w siedzibie Rady Dzielnicy Aniołki. Tematem spotkania był kolor, kształty, faktura i detal dzielnicy. Tytuł wystawy to “Aniołki w obiektywie – Rok Gralatha”. Zapraszamy serdecznie na wernisaż i obejrzenia prac uczestników warsztatów.

Wernisaż: 25.06.2023 r., godz.: 12:00

Lokalizacja: ogrodzenie budynku Rektoratu GUMed

Wykład “Moje Aniołki – nietuzinkowa dzielnica” 

O dzielnicy opowie dr hab. Piotr Czekanowski, Prof.UG.

Data: 23.06.2023 r., godz. 18:00

Lokalizacja: Hotel Vesper House

Organizatorzy: Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki