Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. Od trzech lat razem z Radą Dzielnicy Aniołki organizujemy jej święto w ostatni weekend czerwca! Zapraszamy na Święto Wielkiej Alei: spacery, warsztaty i wystawę.
Święto Wielkiej Alei 2023 – spacery i warsztaty
#alejawidoczna Chcemy podkreślić widoczność Wielkiej Alei, nie tylko jako drogi przejazdowej i miejskiego tranzytu, ale reprezentacyjnego miejsca w Gdańsku. Zależy nam na pokazaniu jakie istotne znaczenie miała w rozwoju miasta oraz odkrycie jej złożonej historii. A także niekwestionowanych walorów przyrodniczych i miejskich w dzielnicy Aniołki.
#alejapubliczna Święto Wielkiej Alei ma gromadzić i integrować mieszkańców. Pokazywać jak przestrzeń publiczna służy budowaniu postaw obywatelskich i dbania o dobro wspólne. W przeszłości to właśnie obywatele miasta walczyli o zachowanie alei i złożyli się razem na jej zasadzenie. Podczas pikniku stworzymy wyjątkowe miejsce do bycia razem.
#alejazielona Chcemy rozwijać postawy ekologiczne, które są wciąż nieodłącznym elementem życia w Gdańsku. Porozmawiamy o historii terenów zielonych w naszym mieście. To także okazja do dyskusji na temat wpisywania terenów zielonych do rejestru zabytków.
W 2021 roku w ramach wydarzenia Święto Wielkiej Alei zorganizowaliśmy z Operą Bałtycką “Opowieści koncertujące”, w ramach których zagrał Kwartet Opera, a poprowadził go Jerzy Snakowski. Z Muzeum gdańska zaprosiliśmy na spacery historyczne. Marcin Dymiter z kolei poprowadził spacer dźwiękowy. Odbyły się także warsztaty roślinne i warsztaty z cyjanotypii, kiermasz książek gdańskich wydawnictw, a także kurs z disc-golfa. Całość zwieńczył koncert duetu Jazxing Wielki Quiz o Wielkiej Alei z nagrodami.
Więcej o Wielkiej Alei
To obszar unikalny w skali kraju – to najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu założeń. Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta w związku z tym miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii.
Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowie przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.