Trzecia edycja Nocy Wrzeszcza. Będziemy bębnić!

Tym razem naszym punktem wyjścia będzie historia Oskara Matzeratha, bohatera powieści „Blaszany Bębenek” Güntera Grassa. Idąc tropem międzywojennego Gdańska oraz muzyczną ścieżką, którą zafascynowany był ten chłopiec, pragniemy przybliżyć historię i złożoną tożsamość Wrzeszcza. Zapraszamy 18 maja!

Głównym punktem programu będą koncerty najlepszych polskich perkusistów i perkusistek młodego pokolenia: Dominiki Korzenieckiej, Miłosza Pękali, Jacka Prościńskiego, Aleksandry Rzepki i Huberta Zemlera. Każdy z artystów zaprezentuje solowy, kilkunastominutowy set w przestrzeni publicznej Wrzeszcza, a na koniec spotkają się aby wspólnie zagrać koncert na terenie Garnizonu Kultury. Zapraszamy od południa do północy do naszej ulubionej dzielnicy!

Również tam razem z Instytutem Kultury Miejskiej zorganizujemy piknik – przestrzeń sprzyjającą spędzaniu wolnego czasu, do której zaprosimy Was na spotkania, warsztaty, do czytelni, aby spędzić czas pomiędzy wydarzeniami. Tradycyjnie pojawią się też Koty na Płoty, Brovar Vrest i wielu innych!

Ale to nie wszystko – w tym roku nasze działania obejmą cały Wrzeszcz, a na program złożą się wykłady, warsztaty oraz wystawy związane z tematem Grassa, a także historii Wrzeszcza współorganizowane z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Tajną Galerią, Radą Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, Kolonią Artystówi Fundacją Generacja. Z radością informujemy, że nasze wydarzenie zostało dofinansowane przez Miasto Gdańsk. Szczegóły wkrótce!

Noc Wrzeszcza to wydarzenie organizowane przez Fundację Palma, które poprzez działania historyczne, artystyczne i edukacyjne zgłębia dzieje orz specyfikę jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. Po ubiegłorocznej edycji, która zgromadziła około 7 tysięcy osób, w tym roku chcemy skupić jest na poznawaniu i doświadczaniu dzielnicy przez pryzmat jego złożonej tożsamości. To tematy istotne zwłaszcza z perspektywy wielu ważnych rocznic, które będą miały miejsce w 2019 roku: 20. rocznicy przyznania Günterowi Grassowi Literackiej nagrody Nobla, 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która zaczęła się w Gdańsku i Roku Antyfaszystowskiego zainicjowanego przez polskich ludzi kultur). To także podkreślenie tematyki wolności, która nieodłącznie wiązała się z Gdańskiem – od kończącego przed 80 laty istnienie Wolnego Miasta Gdańsk po pierwsze demokratyczne wybory, które w 2019 roku będą miały swoją 30. rocznicę, a do których droga rozpoczęła się właśnie w tym mieście.