Zatoka

Zatoka to nowy projekt Fundacji Palma z pogranicza sztuki i turystyki, który eksploruje nowe sposoby narracji o nadmorskiej tożsamości. Zaprosiliśmy piątkę artystów do przygotowania unikalnych artystycznych pamiątek, które w sposób atrakcyjny i współczesny dla mieszkańców, ale też osób przyjezdnych opowiadają o różnych aspektach związanych z Gdańskiem, Trójmiastem i Pomorzem.

Premiera projektu odbyła się 2 czerwca 2019 podczas Bakalii Wolności – również tego dnia zorganizowaliśmy dyskusję z artystami o tym jak na nowo opowiadać opowiadać o regionie, jakie narracje są w stanie zainteresować współczesnych odbiorców i jak atrakcyjnie zaprojektowane pamiątki mogą zwrócić uwagę zarówno mieszkańców jak i osób przyjezdnych.

Zapraszamy do naszego sklepu online!
zatoka-store.pl

Oraz stacjonarnie do:

GDAŃSK:

 • Szafa GdańskaGarbary 14/1:
  • Pocztówki Modernistyczne (wszystkie miasta),
  • Nadmorskie Kafelki (wszystkie wzory),
  • Ilustracje Znanych Gdańszczan (cała kolekcja),
  • Skarpety Gdańskiej (wszystkie wzory i rozmiary),
 • DrukarniaMariacka 36:
  • Pocztówki Modernistyczne (wszystkie wzory), 
  • Ilustracje Znanych Gdańszczan (cała kolekcja),
 • Sklep z pamiątkamiPańska 3:
  • Pocztówki Modernistyczne (wszystkie miasta),
  • Nadmorskie Kafelki (wszystkie wzory),
  • Ilustracje Znanych Gdańszczan (cała kolekcja).

GDYNIA:

NASZE PROJEKTY

Znani gdańszczanie / Anna Lubińska
Ilustracje przedstawiające słynnych Gdańszczan / Rozmiar 40×30 cm

To trzy portrety słynnych mieszkańców Gdańska – Jana Heweliusza, Sat-Okha i Artura Shopenhauera – których swoją charakterystyczną kreską sportretowała Ania Lubińska, osadzając ich w kontekście domowym i odnosząc się do miasta, z którym byli silnie związani, ale też przyległych do tych osób, charakterystycznych atrybutów.

Nadmorskie kafelki / Maciek Salamon
Ceramiczne kafelki ozdobne inspirowane Trójmiastem i Zatoką Gdańską / Rozmiar: 15x15x0,5 cm

Co przypomina nam nadmorskie wakacje? Maciek Salamon spojrzał na sezon letni przez pryzmat beztroskiego spędzania czasu w różnych miejscach Zatoki Gdańskiej. Na jego wyjątkowych, niebieskich kafelkach znajdziemy elementy charakterystyczne dla regionu przedstawione we frywolnej i lekkiej formie.

Dźwięki Bałtyku / Marcin Dymiter
Złoty brokatowy winyl z nagraniami terenowymi morza z Zatoki Gdańskiej / Czas trwania: 2:40’

A gdyby tak w dobie wizualnych wspomnień, znad morza zabrać ze sobą dźwięk? Marcin Dymiter, twórca nagrań terenowych, przygotował dźwiękową suitę morską, zarejestrowaną na brzegu Zatoki Gdańskiej. Picture-disc, przypominający dawne pocztówki dźwiękowe, to audio-wizualna nietypowa pamiątka z nad morza.

Gdańskie skarpetki / Anna Witkowska
Skarpetki z charakterystycznymi elementami Głównego Miasta / rozmiary: 37-40 i 41-43

Ania Witkowska elementy charakterystyczne z centrum Gdańska przeniosła na funkcjonalne i barwne skarpetki. Rzygacze z zakątków ulic Głównego Miasta oraz Neptunowy trójząb i ryby to elementy rozpoznawalne dla wszystkich turystów, tym razem przedstawione w nowej i współczesnej formie.

Modernistyczne pocztówki / Michał Pecko
Dwanaście pocztówek wykonanych w technice riso, przedstawiających najbardziej znane międzywojenne i powojenne modernistyczne obiekty z Trójmiasta / Rozmiar: 10x14cm

LOT, Hala Olivia, Bankowiec, Dworzec Morski czy Dom Turysty Miramar – to tylko część niezwykłych modernistycznych obiektów z Trójmiasta. Wszystkie zachwycają wyjątkową architekturą, którą chcemy przypomnieć lub podkreślić za sprawą kompletu pocztówek autorstwa Michała Pecko i wydrukowanych w technice riso.

O ARTYSTACH

Marcin Dymiter porusza się w obszarze elektroniki i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, projektu Field Notes i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Współtwórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego, członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

Anna Witkowska jest absolwentką gdańskiej ASP, artystką wizualną i graficzką. Tworzy samodzielnie lub w duecie artystycznym z Adamem Witkowskim. Związana z Trójmiastem, gdzie mieszka i pracuje. Jej projekty często mają syntetyczny, graficzny charakter. Do swych realizacji wprowadza elementy tekstu. Inspiruje ją najbliższe otoczenie, zapożycza z popkultury, cytuje. Posługuje się najczęściej wideo, fotografią, instalacją lub obiektem.

Maciek Salamon to grafik, muzyk, ilustrator. Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego na wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Wokalista i gitarzysta duetu Nagrobki, z którym nagrał trzy płyty i wystąpił na najważniejszych polskich festiwalach. Członek grupy artystycznej Krecha wydającej periodyk o tej samej nazwie. Twórca teledysków i animacji. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość (festiwale filmów animowanych w Tokyo, Californii, Yach festiwalu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska). Organizuje wystawy w klubogalerii Dwie Zmiany.

Ania Lubińska urodziła się w Gdańsku w 1992 roku, gdzie nadal mieszka i studiuje projektowanie wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych. W 2012 roku spędziła sześć miesięcy w Escuela Superior De La Diseno De La Rioja w północnej Hiszpanii, gdzie miała okazję odkryć swoje zamiłowanie do ilustracji. Jej marzeniem jest ilustrowanie książek dla dzieci. Jej rysunki są formą małego docenienia dla znalezionych przedmiotów, roślin, zwierząt, ludzi, myśli, książek, snów i wszystkiego, co ją otacza.

Michał Pecko to niezależny projektant działający na polu grafiki, ilustracji i działań przestrzennych. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 2016 roku wykłada na macierzystej uczelni.

OBSERWUJ NAS:
facebook.com/zatoka.store
instagram.com/zatoka.store